Kogo obecnie szuka rynek?
Śledząc branżowe portale rekrutacyjne wydaje się, że największe zapotrzebowanie obserwujemy w takich specjalizacjach jak: technik/inżynier biogazowni, monter pomp ciepła, technik/inżynier energetyk energii wiatrowej, monter kolektorów słonecznych oraz instalacji PV, serwisant urządzeń energii odnawialnej, projektant instalacji energetyki odnawialnej, specjalista IT (np. deweloper czy data scientist) na rynku elektroenergetycznym, sprzedawca/przedstawiciel handlowy.
Rynek szuka więc przede wszystkim wykształcenia, wiedzy, umiejętności i doświadczenia związanego z rozumieniem technologii związanych z konkretnymi odnawialnymi źródłami energii. Ale też certyfikatów, dyplomów i potwierdzonych kwalifikacji – to szczególnie ważne w tej branży.
– W wielu sytuacjach prawo wymaga dyplomów – tłumaczy w Daniel Dziedzic, Wiceprezes Zarządu EkoEnergia Polska Sp. z o. o. w wywiadzie dla serwisu top-oze.pl. – Do tego potrzebne są ukończone studia branżowe, określony staż w zawodzie, potwierdzone dodatkowe kwalifikacje przed Izbą Inżynierów itd. Bez tego na przykład nie można kierować robotami budowlanymi, sporządzać i przedkładać dokumentacji dla różnorodnych instytucji – Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego czy zakładu energetycznego. Na innych stanowiskach również konieczne są dokumenty kwalifikacyjne. Również do montażu instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła potrzebny jest certyfikat instalatora OZE.
Szczególnie ważną rolę w całym systemie kształcenia odgrywają szkoły zawodowe oraz uczelnie, które z roku na rok muszą radzić sobie z coraz większymi wyzwaniami rekrutacyjnymi. Własne programy muszą mieć również firmy, które często stoją przed wyzwaniem szybkiego wdrożenia nowych pracowników czy specjalistycznego, systemowego rozwoju obecnej kadry. Tutaj najczęściej pojawiają się wyzwania z odpowiednim zaprojektowaniem ścieżek rozwojowych.
Nie tylko technicy
– Rynek nie będzie potrzebował tylko pracowników z twardymi umiejętnościami. Wzrośnie zapotrzebowanie na kadry z umiejętnościami miękkimi do prowadzenia nowego rodzaju biznesu związanego z transformacją energetyki. Priorytetem jest obecnie przekwalifikowanie pracowników sektora węglowego, z których wielu posiada kompetencje i potencjał możliwy do zastosowania w gospodarce niskoemisyjnej – twierdzi eksport ds. OZE, dr inż. Adam Mroziński.
Te słowa potwierdza Bartosz Majewski, członek zarządu firmy Polenergia Fotowoltaika, która niedawno zdecydowała się na przeprowadzenie dużego programu rozwojowego dla swoich menedżerów. – Trzy cechy, jakimi charakteryzuje się praca w naszej firmie to zmiana, zmiana i jeszcze raz zmiana. Dlatego szczególnie ważne jest odpowiednie zarządzenie zmianą i rozwój menedżerów – to słowa, które padają w kontekście współpracy przy Akademii Menedżera prowadzonej przez House of Skills.