fbpx
14 lutego 2019

Raport nt. digitalizacji – co się dzieje wokół nas?

opracowanie ekspertów e-learning.pl i house of skills Autor: Iwona Wieczorek

Zjawiska digitalizacji i cyfryzacji — od dobrych kilku lat — towarzyszą nam w codziennym życiu. Przez ostatnie dziesięciolecia zmieniły one diametralnie sposób funkcjonowania i prowadzenia biznesu. Dodajmy do tego jeszcze hasło „sztuczna inteligencja”, które dziś jest jednym z najgorętszych medialnie tematów. Spotykamy się z nim niemal na każdym kroku, czy to czytając gazetę codzienną przy śniadaniu, czy w mediach społecznościowych, kiedy jedziemy do pracy i przeglądamy Facebooka lub Twittera. Często słysząc te słowa oczami wyobraźni, widzimy świat przejęty przez maszyny, gdzie człowiek walczy o życie z humanoidalnym cyborgiem niczym z filmu science-fiction Jamesa Camerona.

W głowie tworzy nam się nowa rzeczywistość — rewolucyjna — która dla wielu może być nadal obca i mało zrozumiała. Czy jednak za tym wszystkim kryje się coś więcej niż przekształcenie wszelkiego rodzaju treści i procesów z analogowych na cyfrowe? Czy AI (Artificial Intelligence) nie jest czasem po prostu dziedziną informatyki koncentrującą się na projektowaniu i wdrażaniu procesów uważanych do tej pory za typowo ludzkie? Zachęcam do zapoznania się z pierwszą częścią raportu o digitalizacji i wpływie świata cyfrowego na nasze życie oraz obszar rozwoju pracowników. Raport porządkuje zagadnienia i definicje (w sposób prosty i logiczny — wierzę :)), które dzisiaj, w dobie pracy zdalnej, odmieniane są przez wszystkie przypadki.

Pierwsza część raportu jest poświęcona wytłumaczeniu, czym jest sztuczna inteligencja, czemu się rozwija oraz w jakich obszarach biznesowych się ją wykorzystuje.

W drugiej części raportu Michał Zaborek – Prezes Zarządu House of Skills – tym razem koncentruje się na człowieku – na tym, co dzieje się z nami, ludźmi, w obliczu zmian technologicznych. Pandemia koronawirusa i przymusowe ograniczenie aktywności międzyludzkich w znacznie większym stopniu przykuły nas do świata wirtualnego. Wiele osób uświadomiło sobie, że bez wychodzenia z domu jest wstanie pracować, oglądać ulubione filmy, czytać książki, robić zakupy a nawet wypić lampkę wina ze znajomymi, którzy siedzą po drugiej stronie ekranu. Jeszcze kilka lat temu, każdy, kto by to usłyszał pomyślałby, że świat nie może tak wyglądać. W obecnej sytuacji wszystko to jest bardziej realne niż kiedykolwiek wcześniej.

W trzeciej części raportu Łukasz Nowak, Dyrektor Praktyki Doradztwo House of Skills przybliży nam zagadnienia związane z cyfryzacją w procesach rozwoju pracownika w nowym kontekście. Opowiada on o tym, czym jest MOOC, SPOCK i m-learning.

Czym powinni się charakteryzować? Jakie wymagania muszą spełniać, aby zapewnić skuteczność scyfryzowanych procesów uczenia się? Tym zagadnieniom przyglądają się Iwona Wieczorek – Dyrektor Zarządzająca e-learning.pl oraz Łukasz Nowak – Dyrektor praktyki Doradztwo House of Skills w czwartej, ostatniej części raportu.

Zapraszamy do lektury!

Polecane

Treści, na które warto zwrócić uwagę